Piotr Wójcicki

 

Absolwent Wydziału Edukacji, Interpretacji i Jazzu w Katowicach w klasie gitary elektrycznej, oraz Prywatnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej „Nice Noise" w Katowicach, w której był później również wykładowcą.

Piotr Wójcicki to przede wszystkim utalentowany kompozytor i gitarzysta; tworzy muzykę instrumentalną łączącą elementy jazz rocka, smooth jazzu, rocka progresywnego – określaną jako fusion. Piotr sprawnie balansuje pomiędzy mocnym, rockowym uderzeniem a kojącymi, lirycznymi klimatami, nie stroniąc od dystyngowanego jazzu. Nie zamykając się hermetycznie w jednej stylistyce tworzy swój własny styl, wzbogacony o indywidualne elementy. W efekcie powstaje muzyka instrumentalna łącząca ze sobą wiele różnorodnych barw, wysoko oceniana przez wymagających odbiorców, a jej magia szybko udziela się coraz szerszym kręgom odbiorców. Jego twórczość to dużo dobrego, gitarowego grania z nutką tajemniczości i zaskakujących zwrotów akcji.

Powiedzieli o nim:

"Piotr Wójcicki – znakomity gitarzysta i muzyk niestrudzenie propagujący piękno tego instrumentu, jakim jest gitara. Dał się też ostatnio poznać jako utalentowany autor podręczników muzycznych traktujących o trudnej sztuce improwizacji... Polecam!!!".
Grzegorz Skawiński

"Piotr to esencja rzemiosła, ale i stylu gitarowego. Niesamowita mieszanka pasji, talentu, świadomości i wiedzy muzycznej. I co najważniejsze ... Fajny facet".
Piotr Łukaszewski
 
"Gitarzysta wszechstronny z oryginalnym, rozpoznawalnym i indywidualnym stylem, oraz pomysłem na muzykę i gitarę. Jego gra łączy w sobie wiele elementów i stanowi specyficzną miksturę kilku żywiołów. Z jednej strony pojawia się energia, jaką niesie ze sobą rock, ale obok niej słychać subtelność, świadomość i kulturę związaną ze światem jazzu, jak i dużo bluessowego feelingu".
Marek Raduli
 
Bogactwo płyty „The Secret World Of Numbers" ukazuje Piotra Wójcickiego jako gitarzystę, którego śmiało można postawić w towarzystwie innych, skupiających naszą uwagę i kradnących czas od wielu lat. I jak oni, Piotr nie zamierza zamykać się w szufladach stylistycznych, ma odwagę sięgać po różne pięciolinie, wypowiadając się za ich pośrednictwem na temat swoich pasji. I chwała Jemu za to. Bo też wirtuozów mamy w naszym kraju i na świecie pod dostatkiem. Znakomity warsztat opanowują coraz młodsi mistrzowie gitary, jednak przekazywanie treści za pomocą serca na strunach, to już zupełnie inna sprawa. Przy okazji... choć tak wielu gitarzystów wokół, to jednak nie mówi się na co dzień o tzw. muzyce gitarowej. Dlatego też obecność muzyki Piotra Wójcickiego otwiera oczy i uszy na ten właśnie świat, w którym gitarzysta potrafi być technikiem ale również poetą... w którym sięga się po "techniczne wsparcie", dobrego producenta, czujących podobnie muzyków i w ten sposób otworzyć przed słuchaczem świat - być może jego, a być może wspólny... tworzący muzyczną relację między artystą i słuchaczem... i miejsca, przy których warto zatrzymać się na dłużej.
Adam Droździk, Radio PiK
 
Zanim zdecydował się na solową działalność, Piotr współpracował z wieloma innymi artystami polskiej sceny muzycznej.
 
Oprócz grania koncertów, Piotr prowadzi działalność edukacyjną. W roku 2011 ukazała się jego szkoła DVD - "ABC Gitarowej Improwizacji" (wydana przez Wydawnictwo Absonic). Więcej w dziale - Wydawnictwa. Na rynku dostępny jest również jego podręcznik, traktujący - podobnie jak szkoła DVD - o improwizacji. Obie pozycje uzyskały bardzo wysokie noty i są aktualnie jednymi z najpopularniejszych materiałów edukacyjnych, na których bazuje wiele szkół gitarowych. Piotr Wójcicki przez kilka lat prowadził zajęcia na legendarnych warsztatach w Muzycznej Owczarni w Szczawnicy, wraz z czołówką polskich muzyków.
 
Piotr Wójcicki posiada swój zespół (kwartet lub kwintet), który na koncertach wykonuje jego autorski repertuar, główniez jego trzeciej płyty CD "Moon City" - nagranej przy udziale znakomitego pianisty, aranżera i produdenta muzycznego Krzysztofa Herdzina, oraz czołowych polskich muzyków jazzowych: basisty Roberta Kubiszyna i perkusisty Cezarego Konrada. Na płycie zagrał również zjawiskowy altowiolista - Tomasz Kukurba.
Copyright © 2012 Piotr Wójcicki
kosma.pro