Szkoła gitarowej improwizacji

Szkoła gitarowej improwizacji
Książka stawia sobie za cel przełamanie stereotypów i mitów, że  kompleksowa  wiedza z zakresu teorii to wiedza tajemna, dana tylko nielicznym, wybranym, możliwa do zdobycia jedynie w szkołach muzycznych i na studiach. Z jednej strony jest to kompendium wiedzy z zakresu zasad muzyki, harmonii czyli tzw. teorii w pigułce. Z drugiej strony to  zaawansowany wykład języka improwizacji dla każdego, niezależnie od stylu, w jakim ma zamiar się rozwijać w przyszłości.

Jest  napisana w przystępnym  języku. Traktuje o  interwałach, akordach, budowie skal, pentatonikach, pasażach, heksatonikach, alteracjach, zjawiskach rytmicznych, modulacjach i wielu innych elementach niezbędnych do świadomego uprawiania muzyki.  Zawiera również podstawowy kurs czytania nut.

Idee prezentowane w książce  mogą  znaleźć zastosowanie w każdej stylistyce muzycznej.  W podręczniku czytelnik znajdzie wiele przykładów linii solowych, które są analizowane krok po kroku, otwierając tym samym  możliwosć świadomego konstruowania własnych, świadomych solówek.

Wykład jest zbudowany na zasadzie „spirali". Autor prezentuje  zagadnienie, omawia je, następnie robi  przerwę, aby w międzyczasie  zaprezentować  niezbędną wiedzę pozwalającą powrócić do interesujących nas zagadnień, ale już na wyższym poziomie.

W podręczniku znajdują się informacje na temat tego, co i jak ćwiczyć, oraz jak organizować indywidualny trening, system ćwiczeń.

 

 

Recenzje:

"Absolutna, czysta i doskonale podana wiedza! Dla początkujących jak i dla zaawansowanych adeptów sztuki i rzemiosła gitarowego. Pełny zakres materiału z wielu dziedzin i zagadnień. Nie tylko interwały, skale, harmonia czy tak znienawidzone koło kwintowe podane w przyjazny sposób, ale i opis podstawowej technologii gitarowej jako bardzo ważnego elementu w kreowaniu nieograniczonej palety barw gitarowych. Mam tylko mały żal do Piotra, że książka ukazała się co najmniej 20 lat za późno".

Piotr Łukaszewski

 


"Szkoła gitarowej improwizacji" autorstwa Piotra Wójcickiego to ważna pozycja na rodzimym rynku wydawniczym z kilku powodów. Zawarty w niej materiał jest zwarty, stanowiąc kondensat niezbędnej wiedzy dla nowej rzeszy gitarzystów. Autor omawia w swojej szkole zagadnienia absolutnie niezbędne w procesie edukacji muzycznej w kontekście teorii oraz praktyki. To cenna pozycja i jestem przekonany, że powinna znależć się w każdym zbiorze materiałów dydaktycznych nie tylko przyszłych mistrzów sztuki gitarowej. Polecam !!!!!"

Grzegorz Kapołka

 
"Nowa szkoła gitarowa Piotra Wójcickiego jest znakomicie ujętym zbiorem najistotniejszych zagadnień, z jakimi powinien zapoznać się muzyk instrumentalista, chcący nauczyć się grać na gitarze. Zagadnienia zawarte w kilkunastu rozdziałach szczegółowo wprowadzają czytelnika w zjawiska rytmu, harmonii, skal, sposobów interpretacji oraz szeregu innych niespotykanych często w innych wydawnictwach tematów - jak choćby rozdziały: "Brzmienie", "Sprzęt i podstawy jego konfiguracji" czy "Krótki poradnik gitarowego BHP". Poparte jest to znakomitymi przykładami ćwiczeń szczegółowo opisanych w systemie zapisu nutowego oraz tabulatur. Wraz z przykładami audio oraz szczegółowym słownikiem muzycznym (pełnym terminów niezbędnych do profesjonalnej komunikacji muzycznej), jest to absolutnie znakomita pozycja wydawnicza służąca procesowi samodzielnego kształcenia. Również sama postać twórcy podręcznika, Piotra Wójcickiego jako istrumentalisty, kompozytora oraz znakomitego kolegi jest doskonałą gwarancją wysokiej jakości materiału merytorycznego zawartego w podręczniku. Życząc miłej i owocnej nauki cieszę się również z posiadanego egzemplarza".

Marek Raduli

 

"Szkoła Gitarowej Improwizacji" autorstwa Piotra Wójcickiego to pozycja niezmiernie interesująca i wartościowa. Zawiera ona bowiem znakomicie opracowany materiał teoretyczny dotyczący podstaw z zakresu zasad muzyki, harmonii oraz sztuki improwizacji muzycznej. Autor podaje bardzo rzetelnie czytelnikowi całą tę wiedzę teoretyczną, a proponując zastosowanie odpowiednich środków wyrazu artystycznego wprowadza nas z dużą łatwością w ten jakże bardzo interesujący i piękny świat dźwięków, których współbrzmienia rządzone są pewnymi bardzo zasadniczymi prawami. Tego wszystkiego można się dowiedzieć czytając wnikliwie poszczególne części niniejszej pracy, która nie tylko podbudowuje nas teoretycznie, ale tworzy również niejako podstawy kultury muzykowania - właściwej estetyki, w której tak trudno jest się poruszać niejednemu wykonawcy. Należy się cieszyć, że młodzi gitarzyści - bo przecież do nich głównie adresowana jest ta praca - nie pozostaną osamotnieni w poszukiwaniach i wielu swoich trudnych zmaganiach artystycznych."

Zenon Kowalowski

 

„Książka Piotra jest bardzo dobrze i przejrzyście napisana i myślę, że jest to kompendium wiedzy o improwizacji nie tylko dla początkujących... Gorąco polecam".

Grzegorz Skawiński

 

‎"Szkoła Piotra Wójcickiego to bardzo interesujące i ambitne wydawnictwo. Ta pasjonująca książka porusza mnóstwo niezwykle istotnych dla gitarzysty tematów i problemów, zarówno w sferze teorii, podanej tu w sposób przystępny, jak i w praktycznym podejściu do instrumentu. Szczerze polecam tę pozycję, nie tylko początkującym gitarzystom."


Jacek Królik

 

Copyright © 2012 Piotr Wójcicki
kosma.pro